Tarık Akan, kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti

Tarık Akan hayatını kaybetti

Türk sinemasının önemli isimlerinden Tarık Akan, kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 66 yaşında hayata veda eden Akan, 111 filmde rol aldı. Akan'ın ölüm haberini, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı açıkladı.

Yeşilçam'ın usta isimlerinden Tarık Akan, akciğer kanseri hayatını kaybetti. Tarık Akan'ın hayatını kaybettiği haberi Nazım Hikmet Vakfı ve CHP Genel başkan Başdanışmanı tarafından duyuruldu.
Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'ndan yapılan açıklamaya göre, bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören ünlü oyuncu Tarık Akan, İstanbul'da tedavi gördüğü özel hastanede yaşama veda etti.
Açıklamada, "Nazım Hikmet sevdasını, Nazım Hikmet Vakfı'nın kuruluşundan bugüne yönetim kurulunun her dönem en aktif üyesi olarak gösteren sevgili arkadaşımız Tarık Akan, 16 Eylül 2016 Cuma sabahı aramızdan ayrılmıştır. Işıklı anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Halkımızın başı sağ olsun" ifadelerine yer verildi.

Tarık Akan kimdir?

13 Aralık 1949'da dünyaya gelen Tarık Akan, 1970 yılında katıldığı bir oyunculuk yarışmasında birinci oldu. 1971 yılında ilk sinema filmi Emine ile oyunculuk kariyeri başlayan Akan, kısa sürede Yeşilçam'ın en popüler isimlerinden biri haline geldi.

Daha sonra 1972 yılında oynadığı film Suçlu ile 1973 yılında Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alır. 1973 yılında Yeşilçam'ın en iyi duygusal filmlerinden birisi olarak bilinen Canım Kardeşim(1973) adlı filmde Halit Akçatepe ile başrol oynar. 1974 yılında Ertem Eğilmez'in yönettiği Rıfat Ilgaz'ın aynı adlı eserinden uyarlanan Hababam Sınıfı (1975) adlı filmde Damat Ferit adlı karakteri canlandırır, film 1975 yılında vizyona girer ve Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden birisi olur ve bir klasik haline gelir. Ardından Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976) adlı, serinin ikinci filminde rol alır. Film Akan'ın oynadığı son Hababam Sınıfı filmi olmuştur ve serinin gelmiş geçmiş en çok hasılat yapan filmi olur. Gülşen Bubikoğlu ile oynadığı her filmde büyük başarı elde eden Akan'ın, 1975 yılında Bubikoğlu ile birlikte oynadıkları Ah Nerede adlı romantik-komedi filmi ile büyük başarı elde eder. Tarık Akan, Altın Portakal Film Festivali adlı ödül yarışmasında yedi ödül alan tek erkek oyuncudur.

0 yorum: